Moje dziecko je samo!

Może nie wszyscy wiedzą, ale mam syna, który dziś kończy 6 miesięcy. 10 dni temu zaczęliśmy rozszerzać mu dietę metodą BLW (baby-led weaning). Bardzo jestem podekscytowana tym faktem, a w internecie jest bardzo mało jadłospisów przy początkach rozszerzania diety BLW, więc postanowiłam wrzucać tu cotygodniowe menu wraz z opisem przygotowania.

Śniadanie – kaszka jaglana na mleku owsianym z truskawką i banan z liofizowlanym amarantusem

BLW – co to takiego?

Ale zacznijmy od początku. Czym w ogóle jest jedzenie metodą BLW? BLW czyli z ang. baby-led weaning, a po polsku tłumaczone na Bobas Lubi Wybór, jest sposobem jedzenia niemowląt. Nie podajemy dziecku zmiksowanych papek łyżeczką, a pozwalamy mu na samodzielne jedzenie. Nie znaczy to wcale, że dziecko nie może jeść zup krem, czy owsianek, ale chodzi o to, by samo mogło zdecydować o tym co i ile zje. Metoda karmienia łyżeczką często prowadzi do przekarmiania dzieci, a też nie pozwala im na zapoznanie się z różnymi smakami, konsystencją i strukturą poszczególnych składników dania.

Dlaczego warto?

Jak się pewnie domyślacie, razem z A. uwielbiamy jeść. No dobra, może ja bardziej niż on, ale jednak jesteśmy fanami jedzenia. Jeśli tylko możemy jemy wspólnie, przy stole, rozmawiając. U mnie w domu kolacja była świętą i jak Tata wracał z pracy to zasiadaliśmy i jedliśmy ją razem. Nie było czegoś takiego, że zabieram talerz i idę do swojego pokoju jeść. W weekendy czasem omijałam śniadania, bo wstawałam później niż rodzice, ale obiad i kolację zawsze jedliśmy razem. Najwyraźniej takie sytuacje są ewenementem, bo wszystkie moje koleżanki były zachwycone tym, że siedzimy razem, rozmawiamy i każdy może zrobić sobie kanapkę z czym tylko chce, a nie dostaje już przygotowaną kanapkę do zjedzenia.

Odkąd urodził się Stasiek trochę się u nas pozmieniało i najpierw przez pierwsze 2/3 miesiące mieliśmy problem żeby razem zjeść, bo jedlibyśmy wtedy oboje zimne, więc jedliśmy na raty przekazując sobie młodego z rąk do rąk. Jakoś od 4 miesiąca udało nam się ustalić pewne reguły, że gdy jest pora posiłku to on ma czas na zabawę na piankowej macie a my możemy zjeść w spokoju. I to się udaje i do tej pory. Ale widać jak było mu smutno, że nie uczestniczy w tym posiłku razem z nami.

Odkąd zaczęliśmy rozszerzać mu dietę jest bardzo podekscytowany nie tylko jedzeniem, ale też właśnie tym, że uczestniczy wraz z nami w jedzeniu. Widzi jak rozmawiamy, jak jemy i sam nas naśladuje. Czasem coś powie, zaśmieje się i je! Trochę dla chwili świętego spokoju, trochę dla wygody a też trochę dla utrzymania naszego stylu życia chcieliśmy, by Staś od początku jadł sam. Dodatkowo pozwala mu to na rozwój chwytania, umieszczania przedmiotów w ręce a potem w buzi, przełykania, uczenia się nowych konsystencji, kolorów i smaków. Bo taka papka podana na łyżeczce smakuje może i dobrze, ale jednolicie. Rozszerzając dietę metodą BLW dziecko wie, że brokuł jest słodki, a seler gorzkawy. Awokado jest kremowe, a żółtko jajka ugotowanego na twardo jest suche.

Jak to wygląda?

Podczas posiłku dziecko je z nami siedząc na kolanach (jeśli jeszcze stabilnie nie siedzi samodzielnie) lub w krzesełku. BLW pozwala na przygotowywanie jednego posiłku dla całej rodziny, z zachowaniem oczywiście pewnych zasad.

Niemowlę nie może jeść:

 • soli
 • cukru
 • surowego mięsa i ryb
 • surowego jajka
 • miodu (do 1 roku życia)
 • grzybów leśnych (do 6-12 roku życia)
 • mleka krowiego, koziego, ryżowego (jako napój)
 • herbatki z kopru włoskiego

Należy pamiętać, by posiłek był nie tylko zróżnicowany, ale też zawierał odpowiednią ilość składników odżywczych – przede wszystkim żelaza, którego może dzieciom brakować po 6 miesiącu życia.

Kiedy zacząć?

Przede wszystkim wtedy, kiedy dziecko będzie na to gotowe. Wg WHO (World Health Organisation) do 6 miesiąca życia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań to tego zalecenia powinniśmy się trzymać. Na naszym polskim podwórku PTGHiŻD zaleca rozpoczęcie rozszerzania diety nie wcześniej niż w 4 miesiącu życia i nie później niż w 7 miesiącu życia. Jak wybrać odpowiedni moment? My zauważyliśmy u Staśka ogromne zainteresowanie jedzeniem. Było widać jak bardzo chce spróbować tego co jemy, szczególnie, że często wcześniej dawaliśmy mu powąchać różne produkty (polecam dać do powąchania ser camembert – mina niezastąpiona :D). Samodzielne jedzenie bez względu na to czy jest podawane łyżeczką czy BLW wymaga, by dziecko siedziało. Nie musi umieć usiąść samo, ale by jeść musi być w pozycji pionowej. Nie należy karmić dziecka w nosidełkach, bujaczkach etc, ponieważ łatwo jest wtedy o zakrztuszenie. W pionie dziecko samo przepycha jedzenie do przełyku, a nie wpada ono tam przypadkiem. A co, jeśli dziecko jeszcze nie siedzi? Fizjoterapeuci są zgodni, że te kilkanaście minut dziennie na posiłek nie zaszkodzi dziecku w rozwoju i można dziecko posadzić. Polecam wpis na ten temat u Mamy Fizjoterapeuty ->> KLIK.

My zaczęliśmy na 10 dni przed skończeniem 6 miesiąca życia, bo A. miał urlop, i chciałam żebyśmy początki tego jakże ważnego wydarzenia przeszli razem. Nie wiedziałam też jak Stasiek się zachowa, jak będzie mu to wychodziło, a na pewno we dwoje jest o wiele raźniej.

Od czego zacząć?

Najnowsze badania pokazują, że nie ma czegoś takiego jak kalendarz wprowadzania poszczególnych składników. Wprowadzenie wcześniej/później glutenu czy składników często alergizujących nie pomoże – jeśli dziecko ma mieć na nie alergie to będzie miało. U nas w pierwszym tygodniu rozszerzania diety okazało się, że Stasiek ewidentnie ma uczulenie na jajko. Za kilka miesięcy spróbujemy z samym żółtkiem i jak będzie ok, to potem też z białkiem. Podobno po 1 roku życia większość alergii mija i na to liczymy 🙂

A czy jest jakaś kolejność wprowadzania innych składników? Nie. Najlepiej zacząć od warzyw, potem owoców i ryb/mięs etc., natomiast wszystko zależy od rodziców. My akurat wprowadzaliśmy te składniki, które mieliśmy akurat w lodówce. I codziennie dostawał porcję warzyw i owoców. Zawsze podkreślam, że warto jeść w zgodzie z kalendarzem sezonowości, więc przy rozszerzaniu diety można się tym kierować.

Potrzebne akcesoria

Do rozpoczęcia rozszerzania diety metodą BLW nie potrzeba wiele:

 • krzesełko do karmienia z podnóżkiem – podnóżek jest ważny, bo pozwala dziecku utrzymać stabilną pozycję podczas jedzenia, więc dziecko może skupić się na jedzeniu a nie na utrzymywaniu odpowiedniej pozycji. My obecnie mamy krzesełko IKEA Antilop z podnóżkiem zrobionym przez A.
 • kubek – na początek rozszerzania diety polecany jest otwarty kubek, nie bidon. Picie z bidonu to kolejny etap, ale już po nauczeniu się picia z kubka. Więcej info dlaczego znajdziecie tu –> KLIK. My dajemy wodę z kubka DoidyCup, który ma wydłużony jeden brzeg, ale Stasiek świetnie sobie radzi też ze zwykłego plastikowego kubeczka dla dzieci (może to kwestia Muminków i Włóczykija ukrytego na dnie :)) A jak już osiągnie poziom master w piciu z kubka, zaczniemy uczyć go pić z bidonu B.box, żeby móc zabierać go ze sobą na wycieczki.

Mamy też kilka ekstra rzeczy, które ułatwiają nam karmienie

 • do krzesełka mamy dmuchaną poduszkę, dzięki której takie małe dziecko trzyma się prosto
 • sylikonowy talerzyk – my mamy marki Ezpz – bardzo dobrze przysysa się zarówno do plastikowego blatu od krzesełka jak i drewnianego blatu w kuchni i lakierowanego stołu.
 • fartuszek z długim rękawem, którego używamy na razie zamiast śliniaka.
 • 2 łyżeczki – nasz syn czeka aż nałożymy mu np. owsiankę na łyżeczkę po czym ją zabiera i je nią sam. A dwie wygodniej, bo możesz nakładać jedzenie na zmianę. My mamy łyżeczki z IKEA, ale szukam czegoś wygodniejszego – bo jedna jest za szeroka, a druga zbyt długa.
 • miseczka – muszę dokupić – jestem zadowolona z Ezpz, więc pewnie kupię też taką

I to chyba tyle wstępu. W następnych wpisach pojawią się menu z pierwszych tygodni wraz z przepisami, jeśli będą one konieczne. Większość warzyw gotuję na parze lub piekę w piekarniku.

Zobacz też jadłospisy w pozostałych tygodniach rozszerzania diety –> tydzień 1, tydzień 2, tydzień 3, tydzień 4

(Visited 166 times, 1 visits today)